Betria PGV, Elektroda

Witaj

  • Pechowa cyfra: 6

https://www.crunchbase.com/organization/phengphianlaogumnerdcuisine, toskania.wroclaw.pl/profile/74|de|pomiar}

Elektroda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy elektrochemii. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

Elektroda – końcowy element niektórych układów lub urządzeń elektrycznych, przewodnik elektryczny wysyłający ładunek elektryczny lub przyjmujący go z otoczenia, albo kształtujący pole elektrostatyczne w swoim otoczeniu.

Istnieją trzy rodzaje elektrod. Pierwsze dwa rodzaje to anoda i katoda. W obwodach prądu stałego anoda to ta z elektrod, która przyjmuje ładunek ujemny lub wysyła dodatni, zaś katoda to elektroda wysyłająca ładunek ujemny lub przyjmująca dodatni. W lampie rentgenowskiej elektroda w którą uderzają rozpędzone elektrony jest nazywana antykatodą, może ona być anodą lampy albo lampa zawiera dodatkową elektrodę będącą anodą. Ładunkami elektrycznymi przepływającymi między anodą i katodą mogą być swobodne elektrony lub jony.

Trzecim rodzajem są elektrody oddziałujące na przestrzeń swoim potencjałem – przykładem są tu siatki w lampie elektronowej, zwłaszcza siatka pierwsza. Czasami elektrody te przyjmują lub wysyłają nośniki prądu, jak np. siatka druga w tetrodzie, jednak są nadal nazywane siatkami, gdyż ich głównym celem jest oddziaływanie na rozkład pola elektrycznego. Niekiedy tego rodzaju elektrody noszą też inne nazwy, np. w lampie oscyloskopowej nazywane są płytkami odchylającymi.

Ładunek na elektrodach zależny jest od tego czy w danym układzie jest generowana siła elektromotoryczna, czy też absorbowana jest energia elektryczna. Zawsze jednak anoda i katoda mają w stosunku do siebie różny ładunek elektryczny. W przypadku układów, gdzie jest generowana siła elektromotoryczna, anoda ma ładunek ujemny, a katoda dodatni. W przypadku gdy siła elektromotoryczna jest absorbowana, anoda ma ładunek dodatni, a katoda ujemny.

Urządzenia w których występują elektrody:

Elektrodą czasem w elektrochemii – niepoprawnie – nazywa się cały układ składający się z elektrod właściwych i otaczającego je roztworu elektrolitu. Poprawna nazwa tego układu to półogniwo[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. Elektroda. W: Jerzy Chodkowski: Mały Słownik Chemiczny. Wyd. III. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1971, s. 151.
74|de|73}.blog.bielsko.pl/, dentysta mikroskop Kraków, opakowania na wino

Nowości

  • Prawdopodobne liczby w multimulti: 3 : 15 : 28 : 34 : 35 : 51 : 59 : 61 : 73 : 75 :

Podziel się

Powiązane

O mnie

  • Nazywam się Radek, moje hobby to sprzątanie
  • Materiały są udostępnianie na licencji GNU
  • Zegar 2018-08-21 17:19:18