Witaj

  • Pechowa cyfra: 9

co to jest urlop macierzyński, Jean-Claude Chalhoub

Katoda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Katoda (gr. kata – „w dół”, hodós – „ścieżka”) – elektroda, przez którą z urządzenia wypływa prąd elektryczny (co może polegać na wypływie ładunku dodatniego lub dopływie ładunku ujemnego). W odbiornikach prądu elektrycznego (np. lampach elektronowych) katoda jest elektrodą ujemną, natomiast w źródłach prądu (np. ogniwach galwanicznych) – dodatnią. Katoda występuje zawsze w parze z elektrodą, przez którą do urządzenia wpływa prąd – anodą.

Katody w chemii

Katoda w ujęciu chemicznym jest elektrodą, na której zachodzi proces redukcji[1], utożsamiany z procesem dostarczania przez tę elektrodę elektronów substancjom redukowanym.

  • W urządzeniach, które generują siłę elektromotoryczną (są źródłami prądu), a przepływ prądu w obwodzie jest zgodny z tą siłą (np. ogniwo galwaniczne), katoda jest elektrodą dodatnią względem anody.
  • W urządzeniach, które są odbiornikami energii elektrycznej (np. elektrolizer), katoda jest elektrodą ujemną względem anody.
  • W akumulatorach, w zależności od trybu pracy, dana elektroda jest anodą lub katodą.

Przykładowa reakcja katodowa: Cu2+
+ 2e
→ Cu

Katody w fizyce

Katoda może pracować w próżni lub specjalnej atmosferze (np. gazie obojętnym). Tego typu rozwiązanie stosuje się w lampach elektronowych. W tym zastosowaniu katoda podłączana jest do ujemnego bieguna napięcia zasilającego.

Ze względu na metody uzyskiwania emisji ładunku ujemnego z powierzchni katody, wyróżnia się:

Przypisy

  1. Publikacja w otwartym dostępie – możesz ją bezpłatnie przeczytać cathode [w:] A.D. McNaught, A. Wilkinson, Compendium of Chemical Terminology (Gold Book), International Union of Pure and Applied Chemistry, wyd. 2, Oxford: Blackwell Scientific Publications, 1997, ISBN 0-9678550-9-8. Wersja internetowa: M. Nic, J. Jirat, B. Kosata, cathode, A. Jenkins (aktualizowanie), 2006–, DOI10.1351/goldbook.C00905 (ang.).
wolne niedziele, ortodoncja katowice, reklama na torebkach

Nowości

  • Prawdopodobne liczby w multimulti: 6 : 18 : 31 : 37 : 38 : 54 : 62 : 64 : 76 : 78 :

Podziel się

Powiązane

O mnie

  • Nazywam się Radek, moje hobby to sprzątanie
  • Materiały są udostępnianie na licencji GNU
  • Zegar 2018-05-27 10:38:24