Witaj

  • Pechowa cyfra: 0

Jens Erik Gould The Knife Media, online cash advance

Lista najlepszych piłkarzy roku w ZSRR

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Lista 33 najlepszych piłkarzy roku w ZSRR – coroczny plebiscyt na trzech najlepszych radzieckich piłkarzy grających na różnych pozycjach (3 x 11 = 33) organizowany w latach 1948-1991. Listę przygotowywali urzędnicy z Sekcji Wykonawczej Związku Piłki Nożnej ZSRR.

W 1938 była opublikowana pierwsza lista 55 najlepszych piłkarzy. Następna lista pojawiła się dopiero w 1948 i zawierała 33 nazwisk. Była również zatwierdzona przez Sekcję Wykonawczą Związku Piłki Nożnej ZSRR. Listy 1949, 1951, 1952, 1955, 1958 były zaproponowane przez Radę Trenerską, ale nie były zatwierdzone przez Sekcję[1]. W latach 1953—1954 listy nie były przygotowywane. W 1967 listę przygotowano bez numeracji według alfabetu[2].

Od 1948 roku w 42 listach „33 najlepszych” wybrano 488 piłkarzy (na 1386 pozycji), którzy reprezentowali 29 klubów. Największą ilość stanowili piłkarze Dynama Kijów (252) i Spartaka Moskwa (226). Rekordzistami spośród piłkarzy są: Ołeh Błochin i Lew Jaszyn – 15-krotnie wybierano ich do listy najlepszych.

Tabela list

Najlepsze piłkarzy roku w 1928, 1930, 1933 i 1938 (patrz skróty)
Rok Nr Bramkarze Prawy obrońca Lewy obrońca Prawy pomocnik def. Środkowy pomocnik def. Lewy pomocnik def. Prawy skrzydłowy Prawy pomocnik of. Środkowy napastnik Lewy pomocnik of. Lewy skrzydłowy
1928 [3] 1 N.J. Sokołow
(Leningrad)
Ruszczinski
(Moskwa)
K. Fomin
(Charków)
P. Filippow
(Leningrad)
Sielin
(Moskwa)
Stolarow
(Moskwa)
P. Grigorjew
(Leningrad)
M. Butusow
(Leningrad)
Isakow
(Moskwa)
Wł. Blinkow
(Moskwa)
Cholin
(Moskwa)
2 Leonow
(Moskwa)
A. Korniłow
(Leningrad)
Jeżow
(Leningrad)
Jegorow
(Moskwa)
Batyriew
(Leningrad)
Leuta
(Moskwa)
N. Starostin
(Moskwa)
S. Iwanow
(Moskwa)
K. Blinkow
(Moskwa)
Kanunnikow
(Moskwa)
Kuskow
(Leningrad)
3 Sawincew
(Leningrad)
Karpienko
(Moskwa)
Al. Starostin
(Moskwa)
Lenczikow
(Moskwa)
W. Fomin
(Charków)
Prywałow
(Charków)
A. Makarow
(Moskwa)
Szpakowski
(Charków)
G. Iwanow
(Leningrad)
Ałfiorow
(Charków)
Peczeny
(Mikołajów)
4 I. Filippow
(Moskwa)
Kład'ko
(Charków)
Tietierin
(Moskwa)
Siemionow
(Charków)
Wonog
(Leningrad)
Nikiszyn
(Moskwa)
T. Grigorjew
(Moskwa)
Troicki
(Moskwa)
G. Archangielski
(Leningrad)
B. Szełagin
(Leningrad)
Szaposznikow
(Moskwa)
1930[3] 1 N.Je. Sokołow
(Leningrad)
Al. Starostin
(Moskwa)
Pczelikow
(Moskwa)
Jegorow
(Moskwa)
W. Fomin
(Charków)
Prywałow
(Charków)
P. Grigorjew
(Leningrad)
Sztraub
(Odessa)
M. Butusow
(Leningrad)
Pawłow
(Moskwa)
Prokofjew
(Moskwa)
2 I. Filippow
(Moskwa)
Kład'ko
(Charków)
K. Fomin
(Charków)
M. Fomin
(Charków)
Batyriew
(Leningrad)
Nikiszyn
(Moskwa)
N. Starostin
(Moskwa)
Szpakowski
(Charków)
S. Iwanow
(Moskwa)
Jelisiejew
(Moskwa)
S. Iljin
(Moskwa)
3 Sawincew
(Leningrad)
Ruszczinski
(Moskwa)
A. Korniłow
(Leningrad)
P. Popow
(Leningrad)
An. Starostin
(Moskwa)
Leuta
(Moskwa)
Hyczkin
(Mikołajów)
Małchasow
(Kijów)
Kuraba
(Rostów nad Donem)
B. Szełagin
(Leningrad)
Peczeny
(Kijów)
1933 1 Babkin
(Charków)
Al. Starostin
(Moskwa)
K. Fomin
(Charków)
M. Fomin
(Charków)
An. Starostin
(Moskwa)
Prywałow
(Charków)
N. Starostin
(Moskwa)
Was. Smirnow
(Moskwa)
S. Iwanow
(Moskwa)
A. Łapszin
(Moskwa)
S. Iljin
(Moskwa)
2 Idzkowski
(Kijów)
Kiriłłow
(Charków)
Tietierin
(Moskwa)
Dubinin
(Moskwa)
Sielin
(Moskwa)
Stolarow
(Moskwa)
Honczarenko
(Iwanowo)
P. Diemientjew
(Leningrad)
Szczehocki
(Kijów)
Pawłow
(Moskwa)
Prokofjew
(Kijów)
3 Dorochow
(Iwanowo)
Sientiabriew
(Iwanowo)
Jeżow
(Leningrad)
Anikin
(Iwanowo)
Żordania
(Iwanowo)
Leuta
(Moskwa)
Małchasow
(Iwanowo)
Łajko
(Dniepropetrowsk)
Jelisiejew
(Leningrad)
Parowysznikow
(Charków)
Kuskow
(Leningrad)
1938 1 Akimow
(Dinamo M)
Laskowski
(CSKA)
Was. Sokołow
(Spartak)
A. Łapszin
(Dinamo M)
An. Starostin
(Spartak)
Jelisiejew
(Dinamo M)
Dżedżelawa
(Dinamo T)
Jakuszyn
(Dinamo M)
Wik. Siemionow
(Spartak)
N. Diemientjew
(Dinamo L)
G. Fiedotow
(CSKA)
2 Trusewicz
(Dynamo K)
Tabaczkowski
(Dynamo O)
Wolin
(Dynamo O)
S. Artiemjew
(Spartak)
Lifszyć
(Dynamo K)
Kuźmenko
(Dynamo K)
Siemiczastny
(Dinamo M)
Szyłowski
(Dynamo K)
Ałow
(Dinamo L)
Al-j Sokołow
(Spartak)
S. Iljin
(Dinamo M)
3 Żmielkow
(Spartak)
N. Rodionow
(Mietałłurg M)
Karielin
(Staliniec M)
Hreber
(Dynamo K)
Koczetkow
(Torpedo M)
A. Fiodorow
(Dinamo L)
Kiriejew
(CSKA)
W. Stiepanow
(Spartak)
Łajko
(Dynamo K)
Komarow
(Dynamo K)
P. Korniłow
(Dynamo K/Spartak)
4 Ikonnikow
(Tiemp)
Machynia
(Dynamo K)
P. Kisielow
(Dinamo L)
Moszkarkin
(Lokomotiw M)
Malinin
(CSKA)
N. Iljin
(Lokomotiw M)
Sazonow
(Dinamo L)
K. Riazancew
(Torpedo M)
Kapielkin
(Mietałłurg M)
Al-j Ponomariow
(Dinamo M)
Bykow
(Dinamo L)
5 Nazarietow
(Krylja Sowietow M)
M. Dienisow
(Dinamo L)
Bikezin
(Stachanowiec)
Wik. Masłow
(Torpedo M)
Orieszkin
(Elektrik)
Nifontow
(Tiemp)
Bałaba
(Stachanowiec)
Zajcew
(Mietałłurg M)
Paiczadze
(Dinamo T)
W. Bierieżnoj
(Dinamo T)
Papkow
(Mietałłurg M)
Tabela list 33-ch najlepszych graczy sezonu (Mistrzostwa ZSRR) według roku (patrz skróty)
Rok Nr Bramkarze Piłkarze
1948 1 Akimow
(Torpedo M)
Czistochwałow
(CSKA)
Koczetkow
(CSKA)
Nyrkow
(CSKA)
Blinkow
(Dinamo M)
W. Sołowjow
(CSKA)
Trofimow
(Dinamo M)
Nikołajew
(CSKA)
O. Ponomariow
(Torpedo M)
Bobrow
(CSKA)
Diomin
(CSKA)
2 Nikanorow
(CSKA)
A. S. Pietrow
(Dinamo M)
L. Sołowjow
(Dinamo M)
Gomes
(Torpedo M)
Wodiagin
(CSKA)
Malawkin
(Dinamo M)
Grinin
(CSKA)
Karcew
(Dinamo M)
S. Sołowjow
(Dinamo M)
Bieskow
(Dinamo M)
Salnikow
(Spartak)
3 Chomicz
(Dinamo M)
Chołodkow
(Spartak)
Dziapszypa
(Dinamo T)
Sardżweladze
(Dinamo T)
Timakow
(Spartak)
Riazancew
(Spartak)
Konow
(Spartak)
Mariutin
(Zenit)
G. Fiedotow
(CSKA)
Diemientjew
(Spartak)
Obotow
(Lokomotiw M)
1949 [1] 1 Akimow
(WWS)
Czistochwałow
(CSKA)
L. Sołowjow
(Dinamo M)
Siedow
(Spartak)
Blinkow
(Dinamo M)
Riazancew
(Spartak)
Grinin
(CSKA)
Nikołajew
(CSKA)
Simonian
(Spartak)
Bieskow
(Dinamo M)
Salnikow
(Spartak)
2 Chomicz
(Dinamo M)
Mietielski
(WWS)
Kriżewski
(WWS)
P. Iwanow
(Dinamo M)
Timakow
(Spartak)
Malawkin
(Dinamo M)
Trofimow
(Dinamo M)
Konow
(Dinamo M)
O. Ponomariow
(Torpedo M)
Diemientjew
(Spartak)
Diomin
(CSKA)
3 L. Iwanow
(Zenit)
Badin
(Torpedo S)
Dziapszypa
(Dinamo T)
Gomes
(Torpedo M)
Sołomatin
(Torpedo M)
M. Rodin
(CSKA)
Paramonow
(Spartak)
Mariutin
(Zenit)
Sawdunin
(Dinamo M)
Bobrow
(WWS)
Borzenko
(Łokomotyw)[4]
1950 1 L. Iwanow
(Zenit)
Czistochwałow
(CSKA)
Baszaszkin
(CSKA)
Siedow
(Spartak)
Wodiagin
(CSKA)
Nietto
(Spartak)
Trofimow
(Dinamo M)
Nikołajew
(CSKA)
Bieskow
(Dinamo M)
Diemientjew
(Spartak)
S. Sołowjow
(Dinamo M)
2 Sanaja
(Dinamo M)
Mietielski
(WWS)
W. Sokołow
(Spartak)
Nyrkow
(CSKA)
Timakow
(Spartak)
A. Pietrow
(CSKA)
Grinin
(CSKA)
Mariutin
(Zenit)
Simonian
(Spartak)
Gogoberidze
(Dinamo T)
Diomin
(CSKA)
3 Margania
(Dinamo T)
Skorochow
(Krylja Sowietow)
Kriżewski
(WWS)
Gomes
(Torpedo M)
Sołomatin
(Torpedo M)
A. Sokołow
(Dinamo M)
Paramonow
(Spartak)
Szuwałow
(WWS)
Gulewski
(Krylja Sowietow)
Salnikow
(Dinamo M)
Fomin
(Szachtar)
1951 [1] 1 L. Iwanow
(Zenit)
Czistochwałow
(CSKA)
Baszaszkin
(CSKA)
Nyrkow
(CSKA)
Wodiagin
(CSKA)
A. Pietrow
(CSKA)
Grinin
(CSKA)
Nikołajew
(CSKA)
Gulewski
(Krylja Sowietow)
Gogoberidze
(Dinamo T)
Diomin
(CSKA)
2 Nikanorow
(CSKA)
Mietielski
(WWS)
Kriżewski
(WWS)
Gomes
(Torpedo M)
Timakow
(Spartak)
Nietto
(Spartak)
Trofimow
(Dinamo M)
Mariutin
(Zenit)
O. Ponomariow
(Szachtar)
Salnikow
(Dinamo M)
A. Iwanow
(Zenit)
3 Margania
(Dinamo T)
Dehteriow
(Szachtar)
Dziapszypa
(Dinamo T)
Siedow
(Spartak)
Ałpatow
(Szachtar)
Antadze
(Dinamo T)
Dżodżua
(Dinamo T)
Woroszyłow
(Krylja Sowietow)
Simonian
(Spartak)
W. Sołowjow
(CSKA)
Borzenko
(Szachtar)
[5]
1952 [1] 1 L. Iwanow
(Zenit)
Hołubjew
(Dynamo K)
Gomes
(Torpedo M)
P. Tyszczenko
(Dynamo K)
Timakow
(Spartak)
Nietto
(Spartak)
Iljin
(Spartak)
Mariutin
(Zenit)
Zazrojew
(Dynamo K)
Diemientjew
(Spartak)
Jemyszew
(Spartak)
2 Korniłow
(Krylja Sowietow)
N. Tiszczenko
(Spartak)
Dziapszypa
(Dinamo T)
Nyrkow
(reprezentacja m.Kalinin)
Just
(Dynamo K)
Mychałyna
(Dynamo K)
Trofimow
(Dinamo M)
Nikołajew
(reprezentacja m.Kalinin)
Bobrow
(WWS)
Gogoberidze
(Dinamo T)
A. Iwanow
(Zenit)
3 Sanaja
(Dinamo M)
Wasiljew
(Krylja Sowietow)
Zabielin
(Lokomotiw M)
Sawdunin
(Dinamo M)
Antadze
(Dinamo T)
W. S. Fomin
(reprezentacja m.Kalinin)
Paramonow
(Spartak)
Woroszyłow
(Krylja Sowietow)
Simonian
(Spartak)
A. A. Iljin
(reprezentacja m.Kalinin)
Czkuaseli
(Dinamo T)
1955 [1] 1 Jaszyn
(Dinamo M)
Porchunow
(CSKA)
Baszaszkin
(CSKA)
Ogońkow
(Spartak)
Paramonow
(Spartak)
Nietto
(Spartak)
Tatuszyn
(Spartak)
Wal. Iwanow
(Torpedo M)
E. Strielcow
(Torpedo M)
Salnikow
(Spartak)
Iljin
(Spartak)
2 Razinski
(CSKA)
A. Rodionow
(Dinamo M)
Kriżewski
(Dinamo M)
Pieriewałow
(CSKA)
Beca
(CSKA)
A. Pietrow
(CSKA)
Szabrow
(Dinamo M)
Fiedosow
(Dinamo M)
Simonian
(Spartak)
Gogoberidze
(Dinamo T)
Ryżkin
(Dinamo M)
3 Makarow
(Dynamo K)
Rogow
(Lokomotiw M)
Maslonkin
(Spartak)
B. D. Kuzniecow
(Dinamo M)
Artiemjew
(Lokomotiw M)
Dumanski
(Szachtar)
Agapow
(CSKA)
Isajew
(Spartak)
J. Kuzniecow
(Dinamo M)
Koman
(Dynamo K)
Arbutow
(Torpedo M)
1956 1 Jaszyn
(Dinamo M)
N. Tiszczenko
(Spartak)
Baszaszkin
(CSKA)
Ogońkow
(Spartak)
Paramonow
(Spartak)
Nietto
(Spartak)
Tatuszyn
(Spartak)
Isajew
(Spartak)
E. Strielcow
(Torpedo M)
Salnikow
(Spartak)
A. M. Iljin
(Spartak)
2 Razinski
(CSKA)
Porchunow
(CSKA)
Kriżewski
(Dinamo M)
B. D. Kuzniecow
(Dinamo M)
Beca
(CSKA)
A. Pietrow
(CSKA)
Chasaja
(Dinamo T)
Wal. Iwanow
(Torpedo M)
Simonian
(Spartak)
J. Bielajew
(CSKA)
Ryżkin
(Dinamo M)
3 Iwakin
(CSKA)
Eloszwili
(Dinamo T)
Maslonkin
(Spartak)
Pieriewałow
(CSKA)
Artiemjew
(Lokomotiw M)
Gogoberidze
(Dinamo T)
Apuchtin
(Lokomotiw M)
Bubukin
(Lokomotiw M)
Məmmədov
(Dinamo M)
Koman
(Dynamo K)
Kowalow
(Lokomotiw M)
1957 1 Jaszyn
(Dinamo M)
Ogońkow
(Spartak)
Kiesariew
(Dinamo M)
B. D. Kuzniecow
(Dinamo M)
Wojnow
(Dynamo K)
Nietto
(Spartak)
Tatuszyn
(Spartak)
Wal. Iwanow
(Torpedo M)
E. Strielcow
(Torpedo M)
Fiedosow
(Dinamo M)
A. M. Iljin
(Spartak)
2 W. Bielajew
(Dinamo M)
Rogow
(Lokomotiw M)
Kriżewski
(Dinamo M)
Ostrowski
(Torpedo M)
Kowalow
(Lokomotiw M)
Cariow
(Dinamo M)
Metreweli
(Torpedo M)
Isajew
(Spartak)
Simonian
(Spartak)
Koman
(Dynamo K)
Ryżkin
(Dinamo M)
3 Masłaczenko
(Lokomotiw M)
Eloszwili
(Dinamo T)
Maslonkin
(Spartak)
Krutikow
(CSKA)
Paramonow
(Spartak)
A. Pietrow
(CSKA)
Apuchtin
(CSKA)
Mamykin
(Dinamo M)
Məmmədov
(Dinamo M)
Salnikow
(Spartak)
Fomin
(Dynamo K)
1958 [1] 1 Jaszyn
(Dinamo M)
Kiesariew
(Dinamo M)
Maslonkin
(Spartak)
B. D. Kuzniecow
(Dinamo M)
Wojnow
(Dynamo K)
Nietto
(Spartak)
Metreweli
(Torpedo M)
Wal. Iwanow
(Torpedo M)
Kanewski
(Dynamo K)
Woroszyłow
(Lokomotiw M)
A. M. Iljin
(Spartak)
2 W. Bielajew
(Dinamo M)
Szczerbakow
(CSKA)
Kriżewski
(Dinamo M)
Sołdatow
(Spartak)
Czistiakow
(Spartak)
Cariow
(Dinamo M)
Riedkin
(Krylja Sowietow)
Mozier
(Spartak)
Simonian
(Spartak)
Gusarow
(Torpedo M)
Szapowałow
(Dinamo M)
3 Masłaczenko
(Lokomotiw M)
Aloszyn
(CSKA)
Jermołajew
(CSKA)
Bagricz
(CSKA)
A. Sokołow
(Dinamo M)
Kowalow
(Lokomotiw M)
Urin
(Dinamo M)
Cinkler
(Moldova)
Məmmədov
(Dinamo M)
Salnikow
(Spartak)
Meschi
(Dinamo T)
1959 1 Jaszyn
(Dinamo M)
Kiesariew
(Dinamo M)
Maslonkin
(Spartak)
B. D. Kuzniecow
(Dinamo M)
Wojnow
(Dynamo K)
Nietto
(Spartak)
Metreweli
(Torpedo M)
Wal. Iwanow
(Torpedo M)
J. Kuzniecow
(Dinamo M)
Bubukin
(Lokomotiw M)
Meschi
(Dinamo T)
2 Masłaczenko
(Lokomotiw M)
Sołdatow
(Spartak)
Kriżewski
(Dinamo M)
Bagricz
(CSKA)
A. Sokołow
(Dinamo M)
Cariow
(Dinamo M)
Urin
(Dinamo M)
Isajew
(Spartak)
Kałojew
(Dinamo T)
Gogoberidze
(Dinamo T)
A. M. Iljin
(Spartak)
3 Razinski
(CSKA)
Miedakin
(Torpedo M)
W. Szustikow
(Torpedo M)
Krutikow
(Spartak)
Artiemjew
(Lokomotiw M)
Kowalow
(Lokomotiw M)
Apuchtin
(CSKA)
Batanow
(Zenit)
Poniedielnik
(SKA)
Fiedosow
(Dinamo M)
Mosalew
(SKA)
1960 1 Jaszyn
(Dinamo M)
Czocheli
(Dinamo T)
Maslonkin
(Spartak)
Krutikow
(Spartak)
Wojnow
(Dynamo K)
Nietto
(Spartak)
Metreweli
(Torpedo M)
Wal. Iwanow
(Torpedo M)
Poniedielnik
(SKA)
Bubukin
(Lokomotiw M)
Meschi
(Dinamo T)
2 Masłaczenko
(Lokomotiw M)
Miedakin
(Torpedo M)
W. Szustikow
(Torpedo M)
Ostrowski
(Torpedo M)
Woronin
(Torpedo M)
Manoszyn
(Torpedo M)
Bazyłewicz
(Dynamo K)
Czislenko
(Dinamo M)
Gusarow
(Torpedo M)
Batanow
(Torpedo M)
Łobanowski
(Dynamo K)
3 Kotrikadze
(Dinamo T)
W. Pietrow
(Spartak)
Riabow
(Dinamo M)
Bagricz
(CSKA)
Czertkow
(SKA)
Szykunow
(SKA)
Apuchtin
(CSKA)
Serebrianikow
(Dynamo K)
G. Smirnow
(Daugava)
Chusainow
(Krylja Sowietow)
Siergiejew
(Torpedo M)
1961 1 Jaszyn
(Dinamo M)
Dubinski
(CSKA)
Maslonkin
(Spartak)
Czocheli
(Dinamo T)
Woronin
(Torpedo M)
Nietto
(Spartak)
Metreweli
(Torpedo M)
Wal. Iwanow
(Torpedo M)
Poniedielnik
(SKA)
Mamykin
(CSKA)
Meschi
(Dinamo T)
2 Masłaczenko
(Lokomotiw M)
G. Ambarcumjan
(Ararat)
Szestierniow
(CSKA)
Ostrowski
(Torpedo M)
Sabo
(Dynamo K)
Manoszyn
(Torpedo M)
Czislenko
(Dinamo M)
W. Ambarcumjan
(CSKA)
Gusarow
(Torpedo M)
Chusainow
(Spartak)
Mosalew
(SKA)
3 Kotrikadze
(Dinamo T)
Daniłow
(Zenit)
W. Szustikow
(Torpedo M)
Krutikow
(Spartak)
G. Siczinawa
(Dinamo T)
Szykunow
(SKA)
Bazyłewicz
(Dynamo K)
Serebrianikow
(Dynamo K)
Kanewski
(Dynamo K)
Jamanidze
(Dinamo T)
Spiridonow
(Lokomotiw M)
1962 1 Jaszyn
(Dinamo M)
Dubinski
(CSKA)
Maslonkin
(Spartak)
Czocheli
(Dinamo T)
Krutikow
(Spartak)
Zawidonow
(Zenit)
Nietto
(Spartak)
Metreweli
(Torpedo M)
Wal. Iwanow
(Torpedo M)
Poniedielnik
(SKA)
Meschi
(Dinamo T)
2 Masłaczenko
(Spartak)
Łogofiet
(Spartak)
Riabow
(Dinamo M)
Szestierniow
(CSKA)
Daniłow
(Zenit)
Sabo
(Dynamo K)
Manoszyn
(Torpedo M)
Czislenko
(Dinamo M)
Serebrianikow
(Dynamo K)
Gusarow
(Torpedo M)
Łobanowski
(Dynamo K)
3 Kotrikadze
(Dinamo T)
Siemigłazow
(CSKA)
Turianczyk
(Dynamo K)
Dikariow
(Spartak)
Bagricz
(CSKA)
G. Siczinawa
(Dinamo T)
Jamanidze
(Dinamo T)
Bazyłewicz
(Dynamo K)
J. Siewidow
(Spartak)
Kanewski
(Dynamo K)
Chusainow
(Spartak)
1963 1 Jaszyn
(Dinamo M)
Dubinski
(CSKA)
Szestierniow
(CSKA)
W. Szustikow
(Torpedo M)
Krutikow
(Spartak)
Woronin
(Torpedo M)
Nietto
(Spartak)
Czislenko
(Dinamo M)
Wal. Iwanow
(Torpedo M)
Poniedielnik
(SKA)
Chusainow
(Spartak)
2 Uruszadze
(Torpedo K)
Mudrik
(Dinamo M)
A. Korniejew
(Spartak)
Cariow
(Dinamo M)
Głotow
(Dinamo M)
Masłow
(Dinamo M)
Korolenkow
(Dinamo M)
Bazyłewicz
(Dynamo K)
Mustygin
(Dynama Mń)
Małofiejew
(Dynama Mń)
Kopajew
(SKA)
3 Kotrikadze
(Dinamo T)
W. Ponomariow
(CSKA)
Churcilawa
(Dinamo T)
Czocheli
(Dinamo T)
Daniłow
(Zenit)
Falin
(Spartak)
Biba
(Dynamo K)
Tuayev
(Neftçi)
Serebrianikow
(Dynamo K)
Gusarow
(Dinamo M)
Fadiejew
(Dinamo M)
1964 1 Jaszyn
(Dinamo M)
W. Ponomariow
(CSKA)
Szestierniow
(CSKA)
W. Szustikow
(Torpedo M)
Mudrik
(Dinamo M)
Woronin
(Torpedo M)
Jamanidze
(Dinamo T)
Czislenko
(Dinamo M)
Wal. Iwanow
(Torpedo M)
Metreweli
(Dinamo T)
Meschi
(Dinamo T)
2 Bannikow
(Dynamo K)
B. Siczinawa
(Dinamo T)
Aniczkin
(Dinamo M)
A. Korniejew
(Spartak)
Sarajew
(Torpedo M)
G. Siczinawa
(Dinamo T)
Biba
(Dynamo K)
Datunaszwili
(Dinamo T)
Barkaja
(Dinamo T)
Serebrianikow
(Dynamo K)
Chusainow
(Spartak)
3 Kawazaszwili
(Torpedo M)
Łogofiet
(Spartak)
Sosnychin
(Dynamo K)
Zejnkliszwili
(Dinamo T)
Cchowrebow
(Dinamo T)
Masłow
(Dinamo M)
Manoszyn
(CSKA)
Bazyłewicz
(Dynamo K)
W. Fiedotow
(CSKA)
Kazakow
(CSKA)
Chmelnycki
(Szachtar)
1965 1 Jaszyn
(Dinamo M)
W. Ponomariow
(CSKA)
Szestierniow
(CSKA)
Afonin
(SKA)
Daniłow
(Zenit)
Woronin
(Torpedo M)
Sabo
(Dynamo K)
Metreweli
(Dinamo T)
Kopajew
(SKA)
E. Strielcow
(Torpedo M)
Meschi
(Dinamo T)
2 Kawazaszwili
(Torpedo M)
Szczeholkow
(Dynamo K)
Churcilawa
(Dinamo T)
Usatorre
(Dynama Mń)
Ostrowski
(Dynamo K)
Biba
(Dynamo K)
Briedniew
(Torpedo M)
Czislenko
(Dinamo M)
Wal. Iwanow
(Torpedo M)
Baniszewski
(Neftçi)
Chusainow
(Spartak)
3 Bannikow
(Dynamo K)
Gietmanow
(SKA)
W. Szustikow
(Torpedo M)
Maruszko
(Torpedo M)
Bagricz
(CSKA)
Masłow
(Dinamo M)
Sadyrin
(Zenit)
Bazyłewicz
(Dynamo K)
Małofiejew
(Dynama Mń)
Serebrianikow
(Dynamo K)
Chmelnycki
(Dynamo K)
1966 1 Jaszyn
(Dinamo M)
W. Ponomariow
(CSKA)
Szestierniow
(CSKA)
Turianczyk
(Dynamo K)
Daniłow
(Zenit)
Sabo
(Dynamo K)
Medwid´
(Dynamo K)
Czislenko
(Dinamo M)
Byszowiec
(Dynamo K)
Biba
(Dynamo K)
Matwiejew
(SKA)
2 Kawazaszwili
(Torpedo M)
Gietmanow
(SKA)
Sosnychin
(Dynamo K)
Churcilawa
(Dinamo T)
Bagricz
(CSKA)
Woronin
(Torpedo M)
Leniow
(Torpedo M)
Porkujan
(Dynamo K)
E. Strielcow
(Torpedo M)
Baniszewski
(Neftçi)
Datunaszwili
(Dinamo T)
3 Pszenicznikow
(Paxtakor)
Andriejuk
(Torpedo M)
Afonin
(SKA)
Aniczkin
(Dinamo M)
Ostrowski
(Dynamo K)
G. Siczinawa
(Dinamo T)
Muntian
(Dynamo K)
Tuayev
(Neftçi)
Osianin
(Spartak)
Kopajew
(SKA)
Chmelnycki
(Dynamo K)
1967 [2]   Kawazaszwili
(Torpedo M)
Aniczkin
(Dinamo M)
Zykow
(Dinamo M)
Sosnychin
(Dynamo K)
Cchowrebow
(Dinamo T)
Asatiani
(Dinamo T)
Małofiejew
(Dynama Mń)
Muntian
(Dynamo K)
Baniszewski
(Neftçi)
Koch
(Lokomotiw M)
E. Strielcow
(Torpedo M)
Pszenicznikow
(Paxtakor)
Afonin
(SKA)
Istomin
(CSKA)
Turianczyk
(Dynamo K)
Szestierniow
(CSKA)
Gusarow
(Dinamo M)
Masłow
(Dinamo M)
Sabo
(Dynamo K)
Byszowiec
(Dynamo K)
Mustygin
(Dynama Mń)
Tuayev
(Neftçi)
Jaszyn
(Dinamo M)
Bruxti
(Neftçi)
Łewczenko
(Dynamo K)
Churcilawa
(Dinamo T)
Szczeholkow
(Dynamo K)
Jeśkow
(SKA)
Medwid´
(Dynamo K)
Serebrianikow
(Dynamo K)
Jewriużychin
(Dinamo M)
Nodia
(Dinamo T)
Czislenko
(Dinamo M)
1968 1 Jaszyn
(Dinamo M)
Afonin
(CSKA)
Szestierniow
(CSKA)
Churcilawa
(Dinamo T)
Zykow
(Dinamo M)
Muntian
(Dynamo K)
W. Ambarcumjan
(Spartak)
Serebrianikow
(Dynamo K)
Metreweli
(Dinamo T)
E. Strielcow
(Torpedo M)
Chmelnycki
(Dynamo K)
2 Pszenicznikow
(CSKA)
Istomin
(CSKA)
Kapłyczny
(CSKA)
Sosnychin
(Dynamo K)
Dzodzuaszwili
(Dinamo T)
Masłow
(Dinamo M)
Aniczkin
(Dinamo M)
Małofiejew
(Dynama Mń)
Puzacz
(Dynamo K)
Kozłow
(Dinamo M)
Abduraimov
(Paxtakor)
3 Dehteriow
(Szachtar)
Janiec
(Torpedo M)
Krułykowski
(Dynamo K)
Łysenko
(Czornomorec)
Łewczenko
(Dynamo K)
Sacharow
(Dynama Mń)
Leniow
(Torpedo M)
Kisielow
(Spartak)
Gierszkowicz
(Torpedo M)
Byszowiec
(Dynamo K)
Chusainow
(Spartak)
1969 1 Rudakow
(Dynamo K)
Dzodzuaszwili
(Dinamo T)
Szestierniow
(CSKA)
Churcilawa
(Dinamo T)
Łowczew
(Spartak)
Muntian
(Dynamo K)
Asatiani
(Dinamo T)
Serebrianikow
(Dynamo K)
Gierszkowicz
(Torpedo M)
Byszowiec
(Dynamo K)
Nodia
(Dinamo T)
2 Kawazaszwili
(Spartak)
Łogofiet
(Spartak)
Wad. Iwanow
(Spartak)
Kapłyczny
(CSKA)
Afonin
(CSKA)
Papajew
(Spartak)
Kisielow
(Spartak)
Kalinow
(Spartak)
Puzacz
(Dynamo K)
Osianin
(Spartak)
Chmelnycki
(Dynamo K)
3 Jaszyn
(Dinamo M)
Sztapow
(Dinamo M)
Sosnychin
(Dynamo K)
Krułykowski
(Dynamo K)
Zykow
(Dinamo M)
Jeśkow
(SKA)
Łarin
(Dinamo M)
Bohowyk
(Dynamo K)
Kozłow
(Dinamo M)
Zinczenko
(SKA)
Chusainow
(Spartak)
1970 1 Bannikow
(Torpedo M)
Istomin
(CSKA)
Szestierniow
(CSKA)
Kapłyczny
(CSKA)
Zykow
(Dinamo M)
Muntian
(Dynamo K)
W. Fiedotow
(CSKA)
Papajew
(Spartak)
Nodia
(Dinamo T)
Kopiejkin
(CSKA)
Jewriużychin
(Dinamo M)
2 Kudasow
(SKA)
Dzodzuaszwili
(Dinamo T)
Wad. Iwanow
(Spartak)
W. Smirnow
(Dinamo M)
Łowczew
(Spartak)
Kisielow
(Spartak)
Kalinow
(Spartak)
Polikarpow
(CSKA)
Esztriekow
(Dinamo M)
Kozłow
(Dinamo M)
Dudarenko
(CSKA)
3 Kawazaszwili
(Spartak)
Łogofiet
(Spartak)
Aniczkin
(Dinamo M)
Churcilawa
(Dinamo T)
Afonin
(CSKA)
Masłow
(Dinamo M)
Asatiani
(Dinamo T)
Kulczycki
(Karpaty)
G. Szalimow
(Torpedo M)
Byszowiec
(Dynamo K)
Kozynkewicz
(Szachtar)
1971 1 Rudakow
(Dynamo K)
Dzodzuaszwili
(Dinamo T)
Szestierniow
(CSKA)
Churcilawa
(Dinamo T)
Zykow
(Dinamo M)
Dołmatow
(Kajrat)
W. Fiedotow
(CSKA)
Kołotow
(Dynamo K)
Isztojan
(Ararat)
Byszowiec
(Dynamo K)
Szewczenko
(Neftçi)
2 Bannikow
(Torpedo M)
Istomin
(CSKA)
Sosnychin
(Dynamo K)
Abramow
(Spartak)
Matwijenko
(Dynamo K)
Kisielow
(Spartak)
Zanazanjan
(Ararat)
Andreasjan
(Ararat)
Hreszczak
(Karpaty)
Kopiejkin
(CSKA)
Kozynkewicz
(Szachtar)
3 Pilguj
(Dinamo M)
Sierostanow
(SKA)
Pachomow
(Torpedo M)
Kowalenko
(Ararat)
Mesropjan
(Ararat)
Weremiejew
(Dynamo K)
M. Maczaidze
(Dinamo T)
Końkow
(Szachtar)
Puzacz
(Dynamo K)
Markarow
(Ararat)
Chmelnycki
(Dynamo K)
1972 1 Rudakow
(Dynamo K)
Dzodzuaszwili
(Dinamo T)
Churcilawa
(Dinamo T)
Kapłyczny
(CSKA)
Łowczew
(Spartak)
Muntian
(Dynamo K)
W. Fiedotow
(CSKA)
Kołotow
(Dynamo K)
Gucaewi
(Dinamo T)
Puzacz
(Dynamo K)
Błochin
(Dynamo K)
2 Pilguj
(Dinamo M)
Docenko
(Dynamo K)
Żurawlow
(Zoria)
Olszanski
(Spartak)
Istomin
(CSKA)
W. Kuzniecow
(Zoria)
Semenow
(Zoria)
Papajew
(Spartak)
J. Smirnow
(Torpedo M)
Nodia
(Dinamo T)
Onyszczenko
(Zoria)
3 Bannikow
(Torpedo M)
Sierostanow
(SKA)
Zwiahincew
(CSKA)
Fomenko
(Dynamo K)
Zagumiennych
(Zenit)
M. Maczaidze
(Dinamo T)
Weremiejew
(Dynamo K)
Wasienin
(Zoria)
Czesnokow
(Lokomotiw M)
Zinczenko
(Zenit)
Chromczenkow
(Zenit)
1973 1 Pilguj
(Dinamo M)
Dzodzuaszwili
(Dinamo T)
Churcilawa
(Dinamo T)
Kapłyczny
(CSKA)
Łowczew
(Spartak)
Muntian
(Dynamo K)
W. Fiedotow
(CSKA)
Andreasjan
(Ararat)
Isztojan
(Ararat)
Kożemiakin
(Dinamo M)
Błochin
(Dynamo K)
2 Abramjan
(Ararat)
Martirosjan
(Ararat)
Olszanski
(Spartak)
Fomenko
(Dynamo K)
Matwijenko
(Dynamo K)
Dołmatow
(Dinamo M)
Zanazanjan
(Ararat)
M. Maczaidze
(Dinamo T)
Onyszczenko
(Zoria)
Markarow
(Ararat)
Jewriużychin
(Dinamo M)
3 Rudakow
(Dynamo K)
Basałajew
(Dinamo M)
Zwiahincew
(Szachtar)
Kowalenko
(Ararat)
Mesropjan
(Ararat)
Weremiejew
(Dynamo K)
Końkow
(Szachtar)
Kołotow
(Dynamo K)
Wasin
(Szachtar)
Nodia
(Dinamo T)
Kipiani
(Dinamo T)
1974 1 Prochorow
(Spartak)
Troszkin
(Dynamo K)
Fomenko
(Dynamo K)
Olszanski
(Spartak)
Matwijenko
(Dynamo K)
Weremiejew
(Dynamo K)
Kołotow
(Dynamo K)
Andreasjan
(Ararat)
Onyszczenko
(Dynamo K)
Nikonow
(Torpedo M)
Błochin
(Dynamo K)
2 Rudakow
(Dynamo K)
Łogofiet
(Spartak)
Osianin
(Spartak)
Chudijew
(Torpedo M)
Buturłakin
(Torpedo M)
W. Kuzniecow
(Zoria)
M. Maczaidze
(Dinamo T)
Łowczew
(Spartak)
Czesnokow
(Lokomotiw M)
Fiodorow
(Paxtakor)
Chadzipanagis
(Paxtakor)
3 Pilguj
(Dinamo M)
Dzodzuaszwili
(Dinamo T)
Zwiahincew
(Szachtar)
Nikulin
(Dinamo M)
Wysokich
(CSKA)
Minajew
(Spartak)
Zanazanjan
(Ararat)
An
(Paxtakor)
Isztojan
(Ararat)
Pawlenko
(Dinamo M)
Kazaczonok
(Zenit)
1975 1 Prochorow
(Spartak)
Troszkin
(Dynamo K)
Zwiahincew
(Szachtar)
Fomenko
(Dynamo K)
Łowczew
(Spartak)
Muntian
(Dynamo K)
Końkow
(Dynamo K)
Kołotow
(Dynamo K)
Onyszczenko
(Dynamo K)
Weremiejew
(Dynamo K)
Błochin
(Dynamo K)
2 Astapowski
(CSKA)
Krugłow
(Torpedo M)
Osianin
(Spartak)
Reszko
(Dynamo K)
Matwijenko
(Dynamo K)
Buriak
(Dynamo K)
Sacharow
(Torpedo M)
Andreasjan
(Ararat)
Minajew
(Spartak)
Kopiejkin
(CSKA)
Maksimienkow
(Torpedo M)
3 Rudakow
(Dynamo K)
Nikulin
(Dinamo M)
Mirzojan
(Ararat)
Horbunow
(Szachtar)
Machowikow
(Dinamo M)
Markarow
(Ararat)
Staruchin
(Szachtar)
Sokołowski
(Szachtar)
Petrosjan
(Ararat)
Kipiani
(Dinamo T)
Fiłatow
(Torpedo M)
(w)
1976
(j)
1 Astapowski
(CSKA)
Krugłow
(Torpedo M)
Fomenko
(Dynamo K)
Olszanski
(CSKA)
Chinczagaszwili
(Dinamo T)
Minajew
(Dinamo M)
Końkow
(Dynamo K)
Weremiejew
(Dynamo K)
Kołotow
(Dynamo K)
Onyszczenko
(Dynamo K)
Błochin
(Dynamo K)
2 Gontar
(Dinamo M)
Troszkin
(Dynamo K)
Szwiecow
(CSKA)
Horbunow
(Szachtar)
Matwijenko
(Dynamo K)
Buriak
(Dynamo K)
Sacharow
(Torpedo M)
Tarchanow
(CSKA)
Kipiani
(Dinamo T)
Markin
(Zenit)
Gucaewi
(Dinamo T)
3 Dehteriow
(Szachtar)
Parow
(Dinamo M)
Wład. Gołubiew
(Zenit)
Prigoda
(Torpedo M)
Buturłakin
(Torpedo M)
Petrosjan
(Ararat)
Maksimienkow
(Dinamo M)
Łowczew
(Spartak)
M. Maczaidze
(Dinamo T)
Czesnokow
(CSKA)
Fiodorow
(Paxtakor)
1977 1 Dehteriow
(Szachtar)
Prigoda
(Torpedo M)
Bubnow
(Dinamo M)
Chinczagaszwili
(Dinamo T)
Machowikow
(Dinamo M)
Buriak
(Dynamo K)
Końkow
(Dynamo K)
Kipiani
(Dinamo T)
Weremiejew
(Dynamo K)
Czesnokow
(CSKA)
Błochin
(Dynamo K)
2 Pilguj
(Dinamo M)
Kostawa
(Dinamo T)
Fomenko
(Dynamo K)
Żupikow
(Torpedo M)
Mudżyri
(Dinamo T)
Minajew
(Dinamo M)
Bezsonow
(Dynamo K)
Kołotow
(Dynamo K)
Fiłatow
(Torpedo M)
Gucaewi
(Dinamo T)
Czelebadze
(Dinamo T)
3 Jurkowski
(Dynamo K)
Parow
(Dinamo M)
Wład. Gołubiew
(Zenit)
Kanteladze
(Dinamo T)
Buturłakin
(Torpedo M)
M. Maczaidze
(Dinamo T)
Jurin
(Torpedo M)
Sacharow
(Torpedo M)
Bereżny
(Dynamo K)
Onyszczenko
(Dynamo K)
Szengelia
(Dinamo T)
1978 1 Gogia
(Dinamo T)
Kostawa
(Dinamo T)
Bubnow
(Dinamo M)
Końkow
(Dynamo K)
Machowikow
(Dinamo M)
Bereżny
(Dynamo K)
M. Maczaidze
(Dinamo T)
Bezsonow
(Dynamo K)
Gucaewi
(Dinamo T)
Kipiani
(Dinamo T)
Błochin
(Dynamo K)
2 Romenski
(Czornomorec)
Prigoda
(Torpedo M)
Bałtacza
(Dynamo K)
Żupikow
(Torpedo M)
Romancew
(Spartak)
Daraselia
(Dinamo T)
An
(Paxtakor)
Maksimienkow
(Torpedo M)
Jarcew
(Spartak)
Gazzajew
(Lokomotiw M)
Szengelia
(Dinamo T)
3 Dehteriow
(Szachtar)
Bokij
(Dinamo M)
Łeszczuk
(Czornomorec)
Kanteladze
(Dinamo T)
Kondratow
(Szachtar)
Tarchanow
(CSKA)
Buriak
(Dynamo K)
Szawło
(Spartak)
Łatysz
(Szachtar)
Gawriłow
(Spartak)
Klemientjew
(Zenit)
1979 1 Dasajew
(Spartak)
Łozynski
(Dynamo K)
Chidijatullin
(Spartak)
Cziwadze
(Dinamo T)
Romancew
(Spartak)
Buriak
(Dynamo K)
M. Maczaidze
(Dinamo T)
Bezsonow
(Dynamo K)
Gucaewi
(Dinamo T)
Gawriłow
(Spartak)
Błochin
(Dynamo K)
2 Gabelia
(Dinamo T)
Dawydow
(Zenit)
Końkow
(Dynamo K)
Chaczatrjan
(Ararat)
Machowikow
(Dinamo M)
Daraselia
(Dinamo T)
Oganesjan
(Ararat)
Szawło
(Spartak)
Andriejew
(SKA)
Staruchin
(Szachtar)
Szengelia
(Dinamo T)
3 Dehteriow
(Szachtar)
Rodin
(Karpaty)
Chinczagaszwili
(Dinamo T)
Szawiejka
(Dynama Mń)
Demjanenko
(Dynamo K)
Fedorenko
(Szachtar)
Weremiejew
(Dynamo K)
Maksimienkow
(Dinamo M)
Rohowski
(Szachtar)
Kipiani
(Dinamo T)
Kazaczonok
(Zenit)
1980 1 Dasajew
(Spartak)
Sulakwelidze
(Dinamo T)
Cziwadze
(Dinamo T)
Chidijatullin
(Spartak)
Romancew
(Spartak)
Buriak
(Dynamo K)
Bezsonow
(Dynamo K)
Oganesjan
(Ararat)
Andriejew
(SKA)
Gawriłow
(Spartak)
Błochin
(Dynamo K)
2 Romenski
(Dynamo K)
Łozynski
(Dynamo K)
Bałtacza
(Dynamo K)
Końkow
(Dynamo K)
Demjanenko
(Dynamo K)
Czerienkow
(Spartak)
Szawło
(Spartak)
Weremiejew
(Dynamo K)
Chapsalis
(Dynamo K)
Kipiani
(Dinamo T)
Szengelia
(Dinamo T)
3 Wik. Czanow
(Szachtar)
Januszewski
(Dynama Mń)
Mirzojan
(Spartak)
Chinczagaszwili
(Dinamo T)
Szwiecow
(CSKA)
Daraselia
(Dinamo T)
Tarchanow
(CSKA)
Bal
(Karpaty)
Gierasimow
(Zenit)
Żełudkow
(Zenit)
Kazaczonok
(Zenit)
1981 1 Dasajew
(Spartak)
Sulakwelidze
(Dinamo T)
Cziwadze
(Dinamo T)
Bałtacza
(Dynamo K)
Demjanenko
(Dynamo K)
Buriak
(Dynamo K)
Bezsonow
(Dynamo K)
Daraselia
(Dinamo T)
Szengelia
(Dinamo T)
Gawriłow
(Spartak)
Błochin
(Dynamo K)
2 Wiacz. Czanow
(Torpedo M)
Borowski
(Dynama Mń)
Końkow
(Dynamo K)
Chinczagaszwili
(Dinamo T)
Romancew
(Spartak)
Bal
(Dynamo K)
Susłoparow
(Torpedo M)
Weremiejew
(Dynamo K)
Gucaewi
(Dinamo T)
Kipiani
(Dinamo T)
Gazzajew
(Dinamo M)
3 Wik. Czanow
(Szachtar)
Łozynski
(Dynamo K)
Chizaniszwili
(Dinamo T)
Chidijatullin
(CSKA)
Tawadze
(Dinamo T)
Czerienkow
(Spartak)
Szawło
(Spartak)
Giess
(Spartak)
Andriejew
(SKA)
Oganesjan
(Ararat)
S. Rodionow
(Spartak)
1982 1 Dasajew
(Spartak)
Borowski
(Dynama Mń)
Cziwadze
(Dinamo T)
Bałtacza
(Dynamo K)
Demjanenko
(Dynamo K)
Buriak
(Dynamo K)
Bezsonow
(Dynamo K)
Prakapienka
(Dynama Mń)
Hurynowicz
(Dynama Mń)
Oganesjan
(Ararat)
Błochin
(Dynamo K)
2 Wiacz. Czanow
(Torpedo M)
Łozynski
(Dynamo K)
Ołefirenko
(Dynamo K)
Romancew
(Spartak)
Kurnienin
(Dynama Mń)
Czerienkow
(Spartak)
Pudyszew
(Dynama Mń)
Bal
(Dynamo K)
Jewtuszenko
(Dynamo K)
Jakubik
(Paxtakor)
S. Rodionow
(Spartak)
3 Wik. Czanow
(Dynamo K)
Chizaniszwili
(Dinamo T)
Januszewski
(Dynama Mń)
Alejnikau
(Dynama Mń)
Dawydow
(Zenit)
Sokołowski
(Szachtar)
Szawło
(Spartak)
Daraselia
(Dinamo T)
Caawa
(Dinamo T)
Tarchanow
(CSKA)
Wasileuski
(Dynama Mń)
1983 1 Dasajew
(Spartak)
Socznow
(Spartak)
Cziwadze
(Dinamo T)
Bałtacza
(Dynamo K)
Demjanenko
(Dynamo K)
Czerienkow
(Spartak)
Alejnikau
(Dynama Mń)
Oganesjan
(Ararat)
Hurynowicz
(Dynama Mń)
Gawriłow
(Spartak)
S. Rodionow
(Spartak)
2 Jurkus
(Žalgiris)
Łarionow
(Zenit)
Borowski
(Dynama Mń)
Kasparavičius
(Žalgiris)
Kurnienin
(Dynama Mń)
Hocmanau
(Dynama Mń)
Sokołowski
(Szachtar)
W. Kuzniecow
(Dnipro)
Hraczow
(Szachtar)
Tarchanow
(CSKA)
Błochin
(Dynamo K)
3 Wiacz. Czanow
(Torpedo M)
Szyszkin
(Dynama Mń)
Żupikow
(Torpedo M)
Bazulew
(Spartak)
Bułgakow
(CSKA)
Łytowczenko
(Dnipro)
Mielnikow
(Zenit)
Zyhmantowicz
(Dynama Mń)
Protasow
(Dnipro)
Jakubauskas
(Žalgiris)
Taran
(Dnipro)
1984 1 Biriukow
(Zenit)
Sulakwelidze
(Dinamo T)
Cziwadze
(Dinamo T)
Bałtacza
(Dynamo K)
Demjanenko
(Dynamo K)
Hocmanau
(Dynama Mń)
Łytowczenko
(Dnipro)
Szawło
(Spartak)
Protasow
(Dnipro)
Gawriłow
(Spartak)
S. Rodionow
(Spartak)
2 Dasajew
(Spartak)
Socznow
(Spartak)
Borowski
(Dynama Mń)
Morozow
(Spartak)
Pozdniakow
(Spartak)
Broszyn
(Zenit)
Alejnikau
(Dynama Mń)
Zyhmantowicz
(Dynama Mń)
Hraczow
(Szachtar)
Andriejew
(SKA)
Błochin
(Dynamo K)
3 Krakowski
(Dnipro)
Łarionow
(Zenit)
Bubnow
(Spartak)
Stiepanow
(Zenit)
Kurnienin
(Dynama Mń)
Czerienkow
(Spartak)
Żełudkow
(Zenit)
W. Kuzniecow
(Dnipro)
Worobjow
(SKA)
Piechlewanidi
(Kajrat)
Klemientjew
(Zenit)
1985 1 Dasajew
(Spartak)
Morozow
(Spartak)
Bałtacza
(Dynamo K)
B. J. Kuzniecow
(Spartak)
Demjanenko
(Dynamo K)
Hocmanau
(Dynama Mń)
Bezsonow
(Dynamo K)
Czerienkow
(Spartak)
Protasow
(Dnipro)
Zawarow
(Dynamo K)
Błochin
(Dynamo K)
2 Mychajłow
(Dynamo K)
Łarionow
(Zenit)
Cziwadze
(Dinamo T)
O. Kuzniecow
(Dynamo K)
Pozdniakow
(Dinamo M)
Łytowczenko
(Dnipro)
Alejnikau
(Dynama Mń)
Rac
(Dynamo K)
Dmitrijew
(Zenit)
Gawriłow
(Spartak)
Kandracjeu
(Dynama Mń)
3 Krakowski
(Dnipro)
Socznow
(Spartak)
Bubnow
(Spartak)
Puczkow
(Dnipro)
Janonis
(Žalgiris)
Jaremczuk
(Dynamo K)
Wołgin
(Kajrat)
Zyhmantowicz
(Dynama Mń)
Biełanow
(Dynamo K)
Pasulko
(Czornomorec)
S. Rodionow
(Spartak)
1986 1 Dasajew
(Spartak)
Bezsonow
(Dynamo K)
Cziwadze
(Dinamo T)
O. Kuzniecow
(Dynamo K)
Demjanenko
(Dynamo K)
Jaremczuk
(Dynamo K)
Rac
(Dynamo K)
Jakowenko
(Dynamo K)
Biełanow
(Dynamo K)
Zawarow
(Dynamo K)
Błochin
(Dynamo K)
2 Wik. Czanow
(Dynamo K)
Sulakwelidze
(Dinamo T)
Bałtacza
(Dynamo K)
B. J. Kuzniecow
(Spartak)
Pozdniakow
(Spartak)
Alejnikau
(Dynama Mń)
Hocmanau
(Dynama Mń)
Chidijatullin
(Spartak)
J. Sawiczew
(Torpedo M)
Borodiuk
(Dinamo M)
S. Rodionow
(Spartak)
3 Charin
(Torpedo M)
Łosiew
(Dinamo M)
Prigoda
(Torpedo M)
Janonis
(Žalgiris)
Morozow
(Spartak)
Jewtuszenko
(Dynamo K)
Karatajew
(Dinamo M)
Dobrowolski
(Dinamo M)
Dmitrijew
(Zenit)
Protasow
(Dnipro)
Ahmedov
(Neftçi)
1987 1 Dasajew
(Spartak)
Bezsonow
(Dynamo K)
Chidijatullin
(Spartak)
O. Kuzniecow
(Dynamo K)
Jarowienko
(Kajrat)
Czerienkow
(Spartak)
Alejnikau
(Dynama Mń)
Dobrowolski
(Dinamo M)
Protasow
(Dnipro)
Zawarow
(Dynamo K)
S. Rodionow
(Spartak)
2 Charin
(Torpedo M)
Łosiew
(Dinamo M)
Sukristovas
(Žalgiris)
Susłoparow
(Spartak)
Czerednyk
(Dnipro)
Łytowczenko
(Dnipro)
Pasulko
(Spartak)
Hocmanau
(Dynama Mń)
Baranauskas
(Žalgiris)
Mychajłyczenko
(Dynamo K)
Narbekovas
(Žalgiris)
3 Żydkow
(Neftçi)
Baszkirow
(Dnipro)
Prigoda
(Torpedo M)
Janonis
(Žalgiris)
Jakubauskas
(Žalgiris)
Jakowenko
(Dynamo K)
W. Tyszczenko
(Dnipro)
Rac
(Dynamo K)
Biełanow
(Dynamo K)
J. Sawiczew
(Torpedo M)
Kandracjeu
(Dynama Mń)
1988 1 Dasajew
(Spartak)
Gorłukowicz
(Lokomotiw M)
Chidijatullin
(Spartak)
O. Kuzniecow
(Dynamo K)
Demjanenko
(Dynamo K)
Łytowczenko
(Dynamo K)
Alejnikau
(Dynama Mń)
Dobrowolski
(Dinamo M)
Mychajłyczenko
(Dynamo K)
Zawarow
(Dynamo K)
Protasow
(Dynamo K)
2 Wik. Czanow
(Dynamo K)
Łosiew
(Dinamo M)
Wysznewski
(Dnipro)
Zyhmantowicz
(Dynama Mń)
Czerednyk
(Dnipro)
J. Kuzniecow
(Spartak)
Szyrinbiekow
(Torpedo M)
Rac
(Dynamo K)
J. Sawiczew
(Torpedo M)
Czerienkow
(Spartak)
Luty
(Dnipro)
3 Charin
(Dinamo M)
Bezsonow
(Dynamo K)
Rogowskoj
(Torpedo M)
Puczkow
(Dnipro)
Ketaszwili
(Dinamo T)
N. Sawiczew
(Torpedo M)
Bahmut
(Dnipro)
Narbekovas
(Žalgiris)
Borodiuk
(Dinamo M)
Szachow
(Dnipro)
Biełanow
(Dynamo K)
1989 1 Czerczesow
(Spartak)
Bezsonow
(Dynamo K)
Bal
(Dynamo K)
O. Kuzniecow
(Dynamo K)
Gorłukowicz
(Lokomotiw M)
Mychajłyczenko
(Dynamo K)
Łytowczenko
(Dynamo K)
Czerienkow
(Spartak)
Dobrowolski
(Dinamo M)
Protasow
(Dynamo K)
S. Rodionow
(Spartak)
2 Charin
(Dinamo M)
Ketaszwili
(Dinamo T)
Sydelnykow
(Dnipro)
Zyhmantowicz
(Dynama Mń)
Szmatowałenko
(Dynamo K)
Bahmut
(Dnipro)
J. Kuzniecow
(Spartak)
Tatarczuk
(CSKA)
Jaremczuk
(Dynamo K)
Szmarow
(Spartak)
Koływanow
(Dinamo M)
3 Wik. Czanow
(Dynamo K)
Łużny
(Dynamo K)
Cwejba
(Dinamo T)
Morozow
(Spartak)
Kulkow
(Spartak)
W. Tyszczenko
(Dnipro)
Ivanauskas
(Žalgiris)
I. Szalimow
(Spartak)
Kudrycki
(Dnipro)
Kirjakow
(Dinamo M)
Luty
(Dnipro)
1990 1 Uwarow
(Dinamo M)
Kulkow
(Spartak)
Czernyszow
(Dinamo M)
Pozdniakow
(Spartak)
O. Kuzniecow
(Dynamo K)
Kanczelskis
(Szachtar)
Mychajłyczenko
(Dynamo K)
I. Szalimow
(Spartak)
Dobrowolski
(Dinamo M)
Mostowoj
(Spartak)
Juran
(Dynamo K)
2 Czerczesow
(Spartak)
Galamin
(CSKA)
Cwejba
(Dynamo K)
Szmatowałenko
(Dynamo K)
Sydelnykow
(Dnipro)
Perepadenko
(Spartak)
D. Kuzniecow
(CSKA)
Broszyn
(CSKA)
Łytowczenko
(Dynamo K)
Protasow
(Dynamo K)
Koływanow
(Dinamo M)
3 W. Saryczew
(Torpedo M)
Judin
(Dnipro)
Rogowskoj
(Torpedo M)
Połukarow
(Torpedo M)
Fokin
(CSKA)
Kudrycki
(Dnipro)
Kobielew
(Dinamo M)
N. Sawiczew
(Torpedo M)
Tatarczuk
(CSKA)
Tiszkow
(Torpedo M)
Szmarow
(Spartak)
1991 1 Czerczesow
(Spartak)
Galamin
(CSKA)
Czernyszow
(Dinamo M)
Kulkow
(Spartak)
Cwejba
(Dynamo K)
I. Korniejew
(CSKA)
Mostowoj
(Spartak)
D. Kuzniecow
(CSKA)
I. Szalimow
(Spartak)
Juran
(Dynamo K)
Koływanow
(Dinamo M)
2 Charin
(CSKA)
Połukarow
(Torpedo M)
Nikiforow
(Czornomorec)
Kołotowkin
(CSKA)
Tretjak
(Czornomorec)
Perepadenko
(Spartak)
Tatarczuk
(CSKA)
Kobielew
(Dinamo M)
Popow
(Spartak)
Radczenko
(Spartak)
Tiszkow
(Torpedo M)
3 Jeriomin
(CSKA)
Łużny
(Dynamo K)
Rakhimov
(Pamir)
Szmatowałenko
(Dynamo K)
Sarkisjan
(Ararat)
Agaszkow
(Torpedo M)
Tetradze
(Dinamo M)
Piatnicki
(Paxtakor)
Broszyn
(CSKA)
Kirjakow
(Dinamo M)
Siergiejew
(CSKA)

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c d e f Listy 1949, 1951, 1952, 1955 opublikowane w informatorze „Sto lat rosyjskiej piłce nożnej” (1997), lista 1958 w informatorze „Gwiazdy radzieckiej piłki nożnej 1918—1987" (1988).
  2. a b W 1967 lista została ułożona według pozycji i alfabetu (bez numeracji) – 3 bramkarze, 12 obrońców, 9 pomocników, 9 napastników.
  3. a b ж. «Физкультура и спорт» № 3(55), с.10, 19.1.1929 и № 69-70(173—174), 20.12.1930.
  4. 1949 rok. W informatorze „Sto lat rosyjskiej piłce nożnej” Heorhij Borzenko wskazany, jako piłkarz klubu “Szachtar” Stalino. W rzeczywistości występował w klubie „Lokomotyw” Charków.
  5. 1951 rok. Heorhij Borzenko wskazany na pozycji nr 3 w informatorze „Sto lat rosyjskiej piłce nożnej” i „Gwiazdy radzieckiej piłki nożnej 1918—1987", jednak w składach drużyn Klasy A mistrzostw ZSRR 1951 takiego piłkarza nie ma.

Bibliografia

  • Энциклопедический справочник «Сто лет Российскому футболу» ​ISBN 5-900493-58-X
  • Справочник-календарь «Звёзды Советского футбола 1918—1987». Автор – Ю. С. Лукашин. Карточка
  • «Российский футбол за 100 лет» (М., 1997, официальное изд-е РФС под ред. Л. Г. Лебедева). ​ISBN 5-900493-70-9
  • Еженедельник «Футбол» («Футбол-Хоккей»)
http://zumm.pl/meble-ogrodowe-wypoczynkowe, Protetyka Kraków, apartamenty w Szczawnicy

Nowości

  • Prawdopodobne liczby w multimulti: 3 : 15 : 28 : 34 : 35 : 51 : 59 : 61 : 73 : 75 :

Podziel się

Powiązane

O mnie

  • Nazywam się Radek, moje hobby to sprzątanie
  • Materiały są udostępnianie na licencji GNU
  • Zegar 2018-04-25 07:36:06